,

Co Vás nejvíce zajímá?
Kde naleznu odborníka pro řešení problémů s kondylomaty?

Která vakcína je i proti genitálním bradavicím?

Ohrožují mne kondylomata na životě?

Nákazím se jen pohlavním stykem?

Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?

Jsem těhotná a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?

Jaká je prevence?


Všechny časté dotazy naleznete zde »


Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)
 
 

ProjevyNejčastější důvod návštěvy lékaře (gynekologa) je různě internzivní svědění zevního genitálu. Často se léčba zahajuje aplikací různých mastí a teprve při nulovém efektu se pátrá po možné příčině obtíží.


 • většinou bývají bezbolestné a zcela bez příznaků (asymptomatické)
 • svědění gnitálu různého stupně
 • někdy však významně ovlivňují a omezují sexualitu (bolesti při styku, časté záněty, svědění, dyskomfort)


Výskyt


Genitální bradavice mohou být jednotlivé nebo mnohačetné a po čase mohou pokrývat rozsáhle plochy zevního genitálu. Někdy mohou bradavice vytvářet různé výrůstky, některé jsou bohužel viditelné jen při větším zvětšení (použití kolposkopu). Proto mnohdy pouhým pohledem lékař konstatuje normální nález, ale ve skutečnosti při specializovaném vyšetření se nález potvrdí.

 • U žen:
 • se vyskytují na malých a velkých stydkých pyscích, klitorisu, v ústí močové trubice, na hrázi, v konečníku a jeho okolí, v pochvě, na čípku, na vestibulu, na zadním rozštěpu velkých stydkých pysků

 • U mužů:
 • v konečníku a jeho okolí, na žaludu, na šourku, v ústí močové trubice, na předkožce.
  Špičaté kondylomy lze u mužů zaměnit s přirozeně se vyskytujícími se pupínky okolo žaludu (na koruně penisu kolem žaludu), které se odborně označují jako papillae corone glandis a rozhodně nejsou důvodem k znepokojení.


Údaje o skutečných počtech pacientů s genitálními bradavicemi v ČR nemáme (nehlásí se povinně). Nicméně je jasné, že pacientů za posledních deset let výrazně přibývá a genitální bradavice se stávají čím dál větším zdravotním problémem. Např. ve Velké Británii, kde se výskyt sleduje, se od roku 1972 do roku 2006 zvýšil více než pětkrát.Přenos


 • při sexuálním styku přímým kontaktem kůže nebo sliznice (vaginálním, rektálním, orálním) - NEJČASTEJŠÍ CESTA PŘENOSU - ale né jediná (více než 90%).
 • možno i kontaktem u pečující osoby o osobu s bradavicemi při výměně plen a prádla nebo z výřivek a bazénů
 • vzácně z porodních cest matky na dítě
 • přenos je možný jen od člověka !!!

Kondom výrazně snižuje množství přenesené infekce, nechrání ale 100%.Diagnostika bradavic


Nejčastěji pohledem (okem, kolposkopicky). Je velmi vhodné mít diagnozu potvrzenou odběrem drobného vzorečku tkáně (tzv. biopsií). Je to nezbytné zvláště u starších pacientů, kde již může být bradavice ve skutečnosti přednádorovým stavem nebo již zhoubným nádorem.
Je možno identifikovat pomocí molekulárně-biologických metod (např. PCR) přesný typ HPV, který jejich vznik vyvolává (tzv HPV testace).