,

Co Vás nejvíce zajímá?
Kde naleznu odborníka pro řešení problémů s kondylomaty?

Která vakcína je i proti genitálním bradavicím?

Ohrožují mne kondylomata na životě?

Nákazím se jen pohlavním stykem?

Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?

Jsem těhotná a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?

Jaká je prevence?


Všechny časté dotazy naleznete zde »


Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)
 
 

Co Vás nejvíce zajímá?


Vybíráme zde z častých dotazů pacientek, které nám chodí na email a které je často zajímají.


Ohrožují mne kondylomata na životě?


V žádném případě nejste v ohrožení života ani se nemusíte bát nebezpečí z prodlení. Kondylomata jsou projevem HPV infekce takzvaného low risk typu - tj HPV viry s nízkým rizikem, které nemají potenciál vyvolat závažné předrakovinové nálezy nebo rakovinu děložního čípku. Pro toto onemocnění je ale typický rychlý růst a výrazná infekciozita.Která vakcína je i proti genitálním bradavicím?


Bradavice jsou způsobeny infekcí HPV viry nízkého rizika (nejčastěji typ 6 a 11 - jsou zodpovědné až za 90 % případů genitálních bradavic). Jen kvadrivalentní vakcína (u nás Silgard, jinde v Evropě Gardasil) poskytuje ochranu i proti těmto kmenům. Vakcína je určena pro obě pohlaví.
Kde naleznu odborníka pro řešení problémů s kondylomaty?


Pokud máte podezření, nebo jste zjistili, že máte genitální bradavice, pak je třeba obrátit se na odborného lékaře. S genitálními bradavicemi se lze obrátit hned na několik odborníků:

  • Gynekolog (zde ale optimálně nositel licence expertní kolposkopie)
  • Dermatolog (kožní lékař)
  • Urolog
  • Dermatovenerolog (zabývá se sexuálně přenosnými chorobami)

Ženy nejčastěji navštíví gynekologa, který buď léčbu provede sám, nebo ženu doporučí na expertní vyšetření. Muži by měli navštívit urologa, nebo se případně rovněž obrátit na kožního lékaře.
Nákaza je jen pohlavním stykem?


Lze říci, že 90-95 % přenosů virového onemocnění genitálních bradavic (kondylomata, condylomata acuminata) je způsobeno při pohlavním styku (vaginální, anální, orální sex). Jiný přenos, dotykem je možný, ale vzácnější.
Je chirurgické odstranění bradavic metoda první volby?


Chirurgické řešení je vhodno pouze u solitárních (=jednotlivých) špičatých kondylomů. Bohužel infekce HPV a i nález kondylomat je většinou plošný a rozsah nálezu je jasný až po vyšetření specialistou (nejčastěji kolposkopicky). Na začátek léčby je preferován trend léčby aplikované pacientem. Výhodami léčby v domácích podmínkách pacienta je, že odpadá nutnost návštěv lékaře. Současný český trh nabízí pacientům postiženým genitálními bradavicemi (kondylomata, condylomata acuminata) tři druhy léčivých přípravků s možností vlastí aplikace - podophyllotoxin, imiquimod a nově sinecatechiny (čištěný extrakt ze zelného čaje). Jedná se o léčivé přípravky v podobě mastí, aplikovaných lokálně na místo postižení, kde nejvyšší účinnost se zdá být u již zmíněných sinecatechinů. Kromě flexibility přináší léčba pomocí mastí pacientům jednoznačně i výhodu naprosté intimity a soukromí.
Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?


Pouze pohledem jistě odhalíte již vystouplé (špičaté) genitální bradavice. Avšak např. ploché bradavice v počátečním stadiu se mohou projevit pouze změnou barvy kůže a i při pečlivém prohlížení je nemusíte ani zaznamenat. Váš partner může být rovněž pouze nositelem viru, a pak tato infekce nebude mít žádný klinický projev, tzn. pouhým pohledem, se přítomnost viru v těle nedá zjistit.
Jsem těhotná a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?


Navštivte svého gynekologa, který Vám doporučí nejvhodnější léčbu s ohledem na průběh Vašeho těhotenství.
Můžou kondylomata ohrozit plod, když jsem těhotná?


V graviditě mají genitální kondylomata tendenci k rychlejšímu růstu. Bohužel možnosti léčby během těhotenství jsou velmi omezené. Drobné zevní genitální bradavičky lze odstranit i během těhotenství chirurgicky či laserem. Riziko přenosu infekce během těhotenství je v podstatě zanedbatelné, oproti tomu během porodu toto nebezpečí již hrozí. Jedná-li se o bradavice v porodních cestách, nebo jsou-li rozsáhlé, pak zde hrozí riziko nákazy pro novorozence. Je třeba vždy navštívít lékaře, aby Vám doporučil léčbu, která bude nejvhodnější jak s ohledem na rozsah onemocnění, tak s ohledem na průběh těhotenství.
Může být někdo nakažený a při tom nemít fyzický projev - viditelné bradavice?


ANO, protože pro velkou část HPV infekcí je typické, že probíhají zcela bez příznaků (=inaparentně, latentně). Virus přežívá v těle a k rozvinutí typického vnějšího klinického projevu infekce (k výsevu bradavic) obvykle dochází při oslabení obranyschopnosti organizmu. Jak muži tak i ženy mohou být nositeli takovéto skryté HPV infekce a i když se u nich neprojevují žádné příznaky onemocnění, opakovaně mohou nakazit svého sexuálního partnera.
Jaká je prevence?


HPV infekce jsou nejrozšířenější pohlavně přenosné onemocnění. Nejefektivnější ochrana spočívá v rozumném sexuálním životě - sex s jedním partnerem, který je zodpovědný a není promiskuitní. Je dobré znát také partnerovu minulost i anamnézu. V případě jakýchkoliv pochybností vždy dodržujte zásady provozování „bezpečného sexu“. Používání bariérové ochrany = kondomu neznamená 100% ochranu, ale riziko přenosu infekce velmi výrazně sníží. Velmi důležitá jsou i běžná hygienická opatření po sexu a nejen po něm. Obecně dodržování zásad osobní hygieny, zdravý životní styl, to jsou základy dobře fungujícího imunitního systému.

Významné snížení rizika rozvoje řady HPV infekcí představuje očkování. Podání očkovací látky nabudí imunitní systém k tvorbě protilátek proti HPV a tak brání vzniku nákazy. Očkování dostupnou čtyřvalentní vakcínou Silgard se sníží u očkované osoby riziko výskytu genitálních bradavic o zhruba 90 %. Vakcína se aplikuje ve 3 dávkách a je určená všem, kteří jsou v riziku infekce HPV, tedy nejen dívkám a ženám, ale i klukům a mužům. Očkování má největší přínos, pokud se aplikuje dříve, než dojde ke kontaktu s HPV (typ 6, 11, 16 a 18), ale velký význam má aplikace vakcíny i později, během aktivního pohlavního života.
Provádíme-li s přítelem orální sex, mohu dostat genitální bradavice v případě, že je přítel pouze nositelem viru bez aktivního projevu?


Ano. Genitální bradavice (kondylomata, condylomata acuminata) mohou postihnout i oblast hrtanu. Pouze 1-2 % všech nakažených má klinické projevy, což znamená, že i když je Váš přítel vůbec nemá, můžete se klidně nakazit.