,

Co Vás nejvíce zajímá?
Kde naleznu odborníka pro řešení problémů s kondylomaty?

Která vakcína je i proti genitálním bradavicím?

Ohrožují mne kondylomata na životě?

Nákazím se jen pohlavním stykem?

Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?

Jsem těhotná a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?

Jaká je prevence?


Všechny časté dotazy naleznete zde »


Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)
 
 

Původce - lidský papilomavirus (HPV)


Lidský papilomavirus (HPV = human papilloma virus) patří mezi viry, které napadají buňky lidské pokožky a sliznic.

Je relativně stabilní a odolný, ve vlhkém prostředí může vyvolat infekci i za několik měsíců. Doposud bylo identifikováno již více než 130 odlišných typů.

Viry (obecně) nemají vlastní buňky. Jsou tvořeny pouze řetězcem ribonukelové (RNA) nebo deoxyribonukleové kyseliny (DNA), která nese jejich jedinečnou genetickou informaci. Bílkovinná schránka, tzv. kapsida, má pro každý virus typický tvar. Viry nejsou schopné samostatného života, a tak parazitují v buňkách svého hostitele. Tyto buňky po napadení virem, respektive jeho vstupu do buňky, začlení jeho genetickou informaci do své. Poté produkují množství nových virů. Když je buňka zcela přeplněna virem, zaniká a virus se uvolní do okolí.

Šíří se zejména pohlavním stykem nebo přenosem z rukou či úst na pohlavní orgány. Před dosažením věku 50 let se genitální HPV infekce objeví u 80 procent žen a u nejméně 50 procent mužů. Většinou spontánně vymizí bez znatelných následků do 2 let od nakažení. Pokud k tomu ale nedojde, infekce může vést k rozvoji řady onemocnění napadající různá místa na těle mužů i žen.

HPV virus vyvolává vznik genitálních bradavic (tzv. kondylomů) u mužů i žen a za přednádorové změny na děložním čípku a rakovinu děložního čípku. HPV infekce dále může být přítomna v nádorech vulvy (zevních rodidel) a vaginy, karcinomu konečníku, karcinomu penisu, karcinom krku (především tonzil).Třídění virů HPV


Tento virus se množí výhradně na kůži nebo sliznicích (genitál, konečník, dutina ústní). Jednotlivé typy HPV infikují vždy určitou anatomickou lokalitu. Imunitní odezva je buněčné povahy, nejspíše specifická k jednotlivým typům virů.

HPV viry se dělí dle rizika vyvolání přednádorových změn v postižené tkáni na:

  • HPV typy s nízkým rizikem = LOW RISK (LR) vyvolávají pouze lehké přednádorové změny a tvorbu genitálních bradavic (např. typ 6 a 11)

  • HPV typy s vysokým rizikem = HIGH RISK (HR) vyvolávají vznik těžkých přednádorových a nádorových změn (nejen na děložním čípku - např. typ 16 a 18).Konkrétní původce genitálních kondylomů


vznik genitálních kondylomů pak způsobují viry nízkého rizika (= low risk): asi 15 typů. zejména 6, 11, 40, 42, 43, 51, 52 aj. Pokud se na jejich vzniku podílejí typy HPV 16, 18 tj. ze skupiny VYSOCE RIZIKOVÝCH HPV (= high risk), mohou být kondylomy prekurzory těžkých přednádorových stavů až karcinomu.POZN: Bradavice se objevují i na kůži - jako Verruca vulgaris nebo plana. Jejich vznik způsobují jiné typy HPV (HPV 1, 2, 4, 7, 27, 57, 60, 65), které mají větší oblibu ke keratinizované epidermis a nejsou příčinou vzniku genitálních kondylomů.