,

Co Vás nejvíce zajímá?
Kde naleznu odborníka pro řešení problémů s kondylomaty?

Která vakcína je i proti genitálním bradavicím?

Ohrožují mne kondylomata na životě?

Nákazím se jen pohlavním stykem?

Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?

Jsem těhotná a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?

Jaká je prevence?


Všechny časté dotazy naleznete zde »


Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)
 
 

Léčba kondylomat a HPV infekce:


Aby mohla být zahájena účinná léčba, je nejprve nezbytně nutné postavit správně diagnózu. Diagnostikovat typické bradavice je velmi jednoduché již pohledem. Projevují se nejčastěji jako různě velké výrustky, buď samostatně nebo ve skupinách. Problém je ten, že mnohdy jsou nálezy spíše diskrétní a ani Váš gynekolog nebo dermatolog (pokud se problematice nevěnuje), může konstatovat negativní nález ("nic nevidím"). Často je pak překvapením, že při detailním vyšetření specialistou je nález jasný.


Zásady léčby:


Přístup je nutný přísně individuální a neexistují žádná specifická pravidla. Nejlépe je navštívit odborného lékaře, který by měl doporučit nejvhodnější a nejúčinnější léčbu k vašemu zdravotnímu stavu.

Současná medicína nabízí celou řadu možností, jak genitální bradavice (kondylomata, condylomata acuminata) léčit. Bohužel žádná z nich nemá 100% účinnost. V České republice doposud převládá léčba aplikovaná lékařem.


Zcela nezbytná je dlouhodobá podpora imunity !!!

Jedná se o virové onemocnění (HPV virus), na které nejsou přímo léky. Podpora Vašeho imunitního je proto naprosto zásadní. Z dostupných preparátů se užívá např. Indonal, Supradyn, Betaglukany

Krémy na lokální aplikaci na zevní genitál

(Wartec, Aldara, Veregen)

Chirurgické odstranění

je vhodno jen u určitého typu bradavic (tzv. špičaté kondylomata), většinou se jím léčba nezačíná.

Kryoterapie

Je při ní aplikován tekutý dusík přímo na bradavici. Ta se díky prudké změně teploty sama odloučí od kůže. Kryoterapii je třeba podstoupit několikrát za sebou, aby byla léčba co nejúčinnější.

Očkování vakcinou Silgard

Optimální je očkování u mladých žen před prvním pohlavním stykem. Jak ale studie ukazují, má význam i v populaci, která se s virem již setkala.Onemocnění kondylomaty / HPV infekcí mívá chronický průběh a často dochází k recidivě (=návratu) onemocnění i po přeléčení.Kde léčit?


U genitálních bradavic na začátku raději upusťte od experimentů s nejrůznější domácí léčbou. Nejprve je nutno problém diagnostikovat a následně genitální bradavice léčit odborným způsobem. Zahoďte proto stud a obavy a navštivte svého gynekologa (nejlépe ale specialistu, který se podrobně problematice věnuje). Jedině ten vám na začátek doporučí vhodnou léčbu s cílem minimalizace jejich dalšího růstu a případně zařídí odstranění bradavic (masti, laser, kryoterapie, atd.). V opačném případě neodborným zásahem riskujete rozesev bradavic, poškození dosud zdravých okolních sliznic a kůže, vznik komplikací a třeba i bolestivé trvalé následky.Jednotlivé možnosti léčby:


 • Sinekatechiny (na trhu je k dostání pod názvem VEREGEN 10% MAST)
 • Jedná se o léčivý přípravek na přírodní bázi výtažků z listů zeleného čaje, které mají protizánětlivé a protivirové účinky. Mast se aplikuje 3x denně maximálně po dobu 16 týdnů. Lék by neměl být používán v těhotenství. Úplné vyléčení genitálních bradavic (kondylomata, condylomata acuminata) je udáváno u 47-59 % pacientů během 12-16 týdnů terapie. Riziko opětovného vzniku bradavic po 12 týdnech 7-11 %. Doplatek je cca 1200-1500 kč na 1 balení (dle lékárny).

  Souhrn údajů o přípravku a příbalová informace v češtině je zde » • Imiquimod (na trhu je k dostání pod názvem ALDARA)
 • Tento lék (mast) je v České republice zaregistrován od roku 1999 a je dostupný pouze na lékařský předpis, ošetření provádí pacient. Pokud je Aldara určena k léčbě kondylomat, tak si ji pacient musí hradit celou sám, což je cca 1800 Kč na 1 balení (dle lékárny). Pokud je Aldara určena pro léčbu bazocelulárního karcinomu, tak je hrazen ze zdravotního pojištění (musí být ale předepsán dermatovenerologem či dermatologem).

  5% krém je lokální imuno-modulátor. Mechanismus účinku spočívá v lokálním uvolňování cytokinů. Krém se aplikuje 3xtýdně před spaním po maximálně 16 týdnů. Účinnost preparátu po 4 měsících terapie je udávána 35-68 %. Riziko návratu genitálních bradavic (kondylomata, condylomata acuminata) se pohybuje mezi 6-26 %. Bezpečnost v graviditě dosud není ověřena.

  Léčbu lze provádět nanejvýš 16 týdnů. Průměrná doba léčení do vymizení je u žen 8 týdnů a u mužů 12 týdnů. Krém se nanáší 3x týdně na postižená místa.

  Souhrn údajů o přípravku a příbalová informace v češtině je zde » • Podofylotoxin (na trhu je k dostání pod názvem WARTEC CREAM)
 • S doplatkem cca 500 - 600 Kč na 1 balení, aplikaci provádí sám pacient. Předepsat tento přípravek může kterýkoliv lékař (kožní lékař, gynekolog , urolog). Krém se natírá dvakrát denně (ráno a večer) po 3 dny, pak následují 4 dny pauza. Na českém trhu je k dispozici jako 0,15% krém. Lék se aplikuje po 3 dny 2x denně s následnou 4 denní přestávkou po 4 týdnech terapie. Je udávána účinnost 43-70 %, avšak dle klinických studií je vykazován velmi široký rozsah navrácení viru - 8 až 100 %. Podophyllotoxin by neměl být podáván v graviditě, u kojících a u dětí.

  Souhrn údajů o přípravku a příbalová informace v češtině je zde »


 • 20-25 % roztok podofylinu
 • Ošetření provádí lékař 1x - 2x týdně (dle reakce pacienta). Roztok podofylinu je méně účinný (46.9 %) než krém (62.2 %) obsahující podofylotoxin - účinnou látku podofylinu (Wartec). Navíc podofylin obsahuje kromě účinné látky podofylotoxinu také mutagenní sloučeniny.


 • 5-flourouracil
 • Mechanismus účinku je dán blokádou syntézy DNA. Tento cytostatický přípravek je u nás dostupný jako 0,5% roztok pod názvem Verrumal a nanáší se 1x denně tři dny v týdnu, léčba trvá celkově tři týdny. V léčbě rekurentních vaginálních kondylomat nebo rezistentních na kryoterapii, event. TCA, se aplikuje 1–3x týdně s ochranou vaginální sliznice měkkou zinkovou pastou či zinkovým olejem. Zdravá kůže penisu musí být před účinky léčiva chráněna, protože 5-FU může způsobit těžké exfoliativní dermatitidy. Po 3 hodinách působení je nutné krém smýt. Aplikace 5-FU se doporučuje také pro léčbu uretrálních kondylomat, a to jako léčba primární i léčba adjuvantní po předchozí laserové terapii. 5-FU se instiluje do uretry speciálním aplikátorem po každé mikci po dobu 3–8 dnů. Mezi možné komplikace této metody patří těžké dysurie, ulcerace a striktury zevního uretrálního ústí. Úspěšnost léčby je kolem 50 %. V těhotenství je kontraindikován.


 • Trichloroctová kyselina
 • Ošetření provádí pouze lékař, používá se 80–90% roztok, nutno aplikovat pouze na projevy např. vatovou štětičkou, jinak hrozí riziko poškození okolní tkáně a jizvení. Léčba se většinou 4–6x opakuje po týdnu. Pak je úspěšnost až 80%. Výhodou je použití na sliznicích. V případě nepřesné nebo neúměrné aplikace lze TCA neutralizovat bikarbonátem sodným. Riziko rekurencí je kolem 35 %. Toto metodu lze použít v těhotenství.


 • Chirurgické odstranění (excize)
 • Skalpelem, elektrokličkou nebo laserovou vaporizací či ablací - celková či lokální anesteze dle rozsahu nálezu. Vždy je vhodno nejprve vyzkoušet některou z konzervativních metod!!!


 • Kryoterapie tekutým dusíkem
 • zákrok se provádí v lokální anestezii, používá se k léčbě zevních i vnitřních kondylomů, procedura trvá 5 -15 minut, často ji je třeba opakovat a opakuje se většinou v týdenních intervalech. Kryoterapie je bezpečná - zřídka způsobuje depigmentaci či zjizvení. Zákrok provádí lékař pomocí vatové štětičky nebo spreje 1x za jeden nebo dva týdny, délka aplikace závisí na velikosti a lokalizaci projevů. Výhodou metody je nízká cena a prakticky univerzální možnost užití. Úspěšnost kryoterapie je udávána 67-92 %.


 • Isoprinosine
 • Tablety s imunomodulačním a antivirovým účinkem vhodné při kondylomech i při nálezu na čípku. Tablety se používají v kombinaci s místní léčbou (např. v kombinaci s mastí nebo s chirurgickým zákrokem). Tablety napomáhají předcházet recidivám, bez doplatku může předepsat pouze imunolog (což je většinou nadlouho a imunolog nemusí vždy předepsat), jinak stojí cca 500,- Kč (např. pokud předepíše gynekolog).

  Souhrn údajů o přípravku a příbalová informace v češtině je zde »


 • Homeopatie
 • U homeopatických přípravků není dokazována účinnost. Je nutná konzultace s lékařem-homeopatem. V Homeopatickém bulletinu vydávaném firmou Boiron jsou na virové kondylomy doporučovány následující přípravky: Nitricum acidum 9 CH, Cinnabaris 9 CH, Causticum 9 CH, Sabina 9 CH, Staphysagria 9 CH. Kromě těchto se doporučuje ještě Thuya. Každé homeopatikum je vhodné na určitý typ kondylomů (viz více o homeopatii zde). Dávkování u všech je 1-2 x denně 5 granulí. Granule se nepolykají a nechají se rozpustit čtvrt hodiny před jídlem nebo půl hodiny po jídle pod jazykem. Léčba je zdlouhavá. Cena jednoho balení (100 granulí) u těchto přípravků je kolem 60 Kč.


 • Imunoglukany • Epigen Intimo
 • Sprej obsahující 0.1 % kys. glycyrrhizinovou, která je získávána extrakcí z kořene lékořice. Pouze pro zevní aplikaci. Není důkaz účinnosti. Aplikuje se 2-3 krát denně po dobu 5 dnů. Cena cca 335 Kč.


 • Indonal
 • Potravinový doplněk (není to lék !), který můžete zkusit při změnách na děložním čípku, popř. kondylomech nebo laryngeální papilomatoze. Cena za 1 balení je přibližně 550 Kč.

  Samoléčení kondylomat


  Samoléčení při prvních příznacích tvorby špičatých kondylomů a přírodní medicína použitelná na problémy s HPV

  Než se dostanete k lékaři (návštěva lékaře je nutná!), můžete zkusit při prvních příznacích svědčících o tvorbě špičatých kondylomů (svědění, olupování kůže, pálení a počínající tvorba bradaviček) následující přípravky (vše koupíte v normální lékárně nebo internetové lékárně bez předpisu). Tento seznam jsem sestavila na základě zkušeností pacientů. Do tohoto seznamu jsem doplnila jeden potravinový doplněk, který je určen pro podpůrnou léčbu změn na děložním čípku způsobených papilomaviry, jako doplněk při léčbě laryngeální papilomatozy, prý je to vhodné i při kondylomech..


  • Indonal
  • Potravinový doplněk (není to lék !), který můžete zkusit při změnách na děložním čípku, popř. kondylomech nebo laryngeální papilomatoze. Cena za 1 balení je přibližně 550 Kč.

  • Propolisovou tinkturu
  • Není vhodné pro ty jedince, kteří jsou alergičtí na včelí produkty. Lze tím potírat zevní špičaté kondylómy.

  • Tea tree oil (olej z čajovníku australského)
  • Lze tím potírat zevní špičaté kondylómy. Také existuje vaginální gel s olejem z čajovníku australského.

  • Slabý roztok hypermanganu
  • Na omývání či výplachy při kondylomech (lékař by měl poradit, jak koncentrovaný měl být ten roztok).

  • Aloe vera
  • Je vhodná při zevních špičatých kondylomech . Je třeba si pořídit rostlinu s dobře vzrostlými listy, aby se dala lépe aplikovat. Pak už jen stačí uříznout kousek asi 2 cm, rozříznout list, abyste se dostali k dužině a potírat. Výsledky se podle zkušeností jedné přispěvatelky do diskuse dostavily asi po 3 týdnech při potírání 1xdenně před spaním.

  • Bylinná koupel z řebříčku


  • Sedací koupel z bylinek
  • Stejným dílem truskavec, kokoška, řebříček, kontryhel. 1 kávová lžička na 0.25 litru. Vařit 2 minuty, louhovat 7 minut. Původně je to recept na čaj při myomech, ale více z Vás to použilo jako sedací koupele.

  • Epigen Intimo
  • Sprej obsahující 0.1 % kys. glycyrrhizinovou, která je získávána extrakcí z kořene lékořice. Pouze pro zevní aplikaci. Není důkaz účinnosti. Aplikuje se 2-3 krát denně po dobu 5 dnů.

  • Něco na posílení imunity
  • Vit. sk. B a vit. C nebo multivitamíny. Dále např. Remasan (přírodní produkt z hlívy ústřičné) nebo PAU D´ARCO, ale oba přípravky jsou dražší - cca 550 Kč a jsou registrovány jako potravinový doplněk, takže nejsou k dispozici studie účinnosti a nikdo Vám nezaručí účinnost přípravku. Někteří z Vás však mají s těmito příravky dobré zkušenosti.