,

Co Vás nejvíce zajímá?
Kde naleznu odborníka pro řešení problémů s kondylomaty?

Která vakcína je i proti genitálním bradavicím?

Ohrožují mne kondylomata na životě?

Nákazím se jen pohlavním stykem?

Pokud mám nového sexuálního partnera, mohu zjistit pouze pohledem, že má genitální bradavice?

Jsem těhotná a udělaly se mi kondylomata. Co mám dělat?

Jaká je prevence?


Všechny časté dotazy naleznete zde »


Odborný garant webu:

MUDr. Leopold Rotter, Ph.D. MUDr. Leopold Rotter
- gynekolog
- vedoucí lékař COP
- nositel funkční licence F07 (kolposkopická expertíza)
 
 

Prevence HPV infekce (obecně)


Téměř vždy je možné nemocem předcházet a mnohdy je to i nejefektivnější. Protože je HPV přenosné hlavně pohlavním stykem, je třeba dodržet několik zásad bezpečného sexu. Ke svému sexuálnímu životu zvolit jednoho partnera, který je zodpovědný a není promiskuitní. Nestačí, když je jeden z partnerů tzv. věrný. Je dobré znát partnerovu minulost i anamnézu. Nositel tohoto viru je zároveň i šiřitelem, a to i když sám nemá žádné viditelné projevy nemoci. Také používání kondomu by mělo být samozřejmostí při náhodném styku, nebo když nemůžeme partnerovi plně důvěřovat. Z nových moderních možností je k dispozici vakcína, která zvláště u lidí, kteří ještě kontakt s HPV neměli, je vysoce účinná. Pokud je silný imunitní systém je vždy předpoklad, že se organismus lépe ubrání nemocem. Proto se vždy vyplatí posilovat obranyschopnost a to i v době, kdy je člověk zdráv. Je možné užívat i léky na podpoření imunity.


Preventivní opatření můžeme obecně rozdělit na dva typy:

1) Primární prevence

= zamezení­ vzniku nemoci

  • sexuální abstinence
  • Nejsnáze zabráníme infekci tak, že se vyhneme jejímu přenosu. Ten však probíhá i kontakty kůže, nemusí jít jen o pohlavní styk. K přenosu může dojít i při nekoitálních aktivitách (orálním sexu či mazlení).

  • kondom
  • Kondom snižuje riziko přenosu, ale k infekci může dojít

  • očkování proti HPV
  • Moderní metoda, která vytvořením imunitní paměti chrání před infekcí a následným rozvojem onemocnění. Rozsah ochrany je dán počtem typů HPV, proti kterým vakcína chrání. Více o očkování si přečtěte zde.
2) Sekundární prevence

=včasný záchyt nemoci a její řešení

  • screening karcinomu hrdla děložního

  • Děložní hrdlo je snadno dostupné, a tak je možné relativně snadno provádět dlouhodobé sledování. Screening je založen na pravidelných odběrech buněk z hrdla děložního. Jedná se o nebolestivý stěr, který je u nás bývá prováděn ženám po zahájení pohlavního života jednou ročně. Cytologické vyšetření buněk z hrdla děložního ukáže včas na počínající nádorové změny. Součástí vyšetření je optická kontrola hrdla děložního – kolposkopie. Přestože prevence je plně hrazena zdravotními pojišťovnami, mnohé ženy této možnosti nevyužívají. Svého gynekologa řádně navštěvuje jen něco málo přes 50 procent žen v reprodukčním věku. Většina nádorů hrdla děložního se vyskytuje u žen, které prevenci opomenuly.
Sekundární prevence karcinomů zevních rodidel (vulvy), pochvy, penisu a konečníku bohužel neexistuje!!